Osvěta je velice důležitá. Musíme vědět, proti čemu stojíme a jak se lze bránit.

Zneužívání léků PDF Tisk Email
Zneužívání léků k výrobě pervitinu
     Bulletin Národní protidrogové centrály, ročník XV, číslo 4 uvádí, že „Obecně existují dva hlavní trendy zneužívání farmaceutických výrobků. V prvním případě je lék předepsaný lékařem k léčbě, ale pacient si na něj postupně zvyká a následně si na něm vytváří závislost. Ve druhém případě není zneužívání farmak přímo spojeno s lékařskou praxí. Toxikomany přitahují léky s psychoaktivními účinky, nebo ze kterých lze omamné a psychotropní látky vyrobit. K získání potřebného typu a množství těchto léků používají nejrůznější nezákonné postupy – krádeže v lékárnách, zdravotnických zařízeních, falšování lékařských předpisů apod.“
     Ke zneužívání léků docházelo hojně již před rokem 1989. V té době byla populární výroba drogy kodeinového typu, které se říkalo „braun“. K její přípravě sloužil převážně velice rozšířený, zcela volně prodejný lék Alnagon. V současnosti se s „braunem“ setkáme zcela výjimečně, a to u toxikomanů starší generace, kteří jej zpravidla mají sami pro sebe.
     Pervitin byl také na našem území vyráběn před revolucí. V odborné literatuře jsou počátky spojovány s rokem 1977, kdy bylo zaznamenáno jeho zneužívání. Zdrojem efedrinu, nezbytného pro jeho přípravu, se staly různé léčivé přípravky běžně předepisované při respiračních onemocněních, např. Solutan, Kodynal a Ipecarin. V devadesátých letech bylo možno získat velké množství efedrinu na černém trhu díky jeho únikům z legální výroby farmaceutické továrny VÚAB Roztoky. Po omezení tohoto zdroje byl českými toxikomany nalezen nový způsob získávání prekurzoru, a to zcela legální cestou, prostřednictvím léků proti chřipce a nachlazení. Jedná se o často zmiňované volně dostupné léčiva – Modafen, Paralen Plus, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip obsahující pseudoefedrin. Již není žádnou novinou, že 80 – 90 % těchto přípravků ještě v nedávné době sloužilo k výrobě metamfetaminu. Od května 2009 se dostupnost těchto léků v lékárnách výrazně snížila vlivem legislativních a administrativních opatření.    
     Problémem je, že léky byly dlouhá léta volně prodejné v libovolném množství bez jakéhokoliv omezení. Často se v některých lékárnách prodávaly po desítkách či stovkách balení nebo rovnou po celých kartonech a paletách. Etický kodex lékárníků šel mnohdy stranou před tučnými výdělky z jejich prodeje. Na tehdejší špatnou situaci pravidelně upozorňovala také Národní protidrogová centrála, která má díky svému zaměření přehled v problematice. Prosadit legislativní změny vedoucí k jejímu zlepšení trvalo dlouhá léta, neboť všeobecná vůle k řešení těchto záležitostí v České republice doposud chybí.   
 
Opatření omezující výdej léků obsahujících pseudoefedrin
     Obchodování s prekurzory bylo upraveno zákonem č. 167/1998 Sb. o návykových látkách. Důvod, proč byly k výrobě drog masově zneužívány, je prostý. Zákon se nevztahoval na léky s obsahem pseudoefedrinu do 30 mg, tudíž na všechny výše jmenované přípravky proti nachlazení.
     Vzhledem k neustále se horšící situaci a v rámci plnění Akčního plánu Národní strategie protidrogové politiky vznikla na konci roku 2007 pracovní skupina garantovaná Ministerstvem zdravotnictví, jejímž cílem bylo omezení zneužívání léčivých přípravků k nedovolené výrobě metamfetaminu. Skupina se skládala ze zástupců Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, České lékárnické komory a pracovníků Národní protidrogové centrály. Přítomní se usnesli na konkrétním řešení uvedeného problému, které mělo být uskutečněno v návaznosti na novém zákoně o léčivech č. 378/2007 Sb., který vešel v platnost dne 1. ledna 2008. Na základě dohody výše jmenovaných institucí byl po několika dílčích problémech od 1. května 2009 omezen výdej léků s obsahem do 30 mg pseudoefedrinu v tabletě. To bylo realizováno rozhodnutím Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který provedl v souladu s ustanovením § 39, odst. 3 zákona o léčivech změnu registrace těchto léků a přijal následující omezení:

- stanovení maximální dávky na 1 pacienta měsíčně bez lékařského předpisu, což je 1800 mg (60 tablet léku po 30 mg),
- zavedení registrace výdeje do centrálního úložiště elektronických receptů, což v praxi znamená, že mohou léky obsahující pseudoefedrin vydávat při respektování uvedených omezení pouze lékárny připojené na centrální úložiště elektronických receptů. Pokud lékárna k tomuto úložišti připojena není, může tyto léky vydávat pouze na lékařský předpis,
- zákaz zásilkového prodeje.
Zdroj: Bulletin Národní protidrogové centrály

     Dalším důležitým krokem v boji proti výrobě drog byla novela zákona č. 167/1998 Sb. o návykových látkách, která vešla v platnost dne 1. června 2009. Zde došlo ke zpřísnění režimu nakládání s přípravky obsahujícími efedrin a pseudoefedrin. Omezení se nově uplatňují na veškeré přípravky obsahující tyto prekurzory, nikoli jen na ty, které obsahují větší množství než 30 mg v jednotce lékové formy, jak tomu bylo doposud.
     Od shora uvedených zákonných opatření se očekává snadnější kontrola nedovoleného nakládání s pseudoefedrinem. Lékárníci rovněž mají povinnost pečlivě kontrolovat osobní doklady člověka, který kupuje tyto přípravky, zanést jej do centrálního úložiště elektronických receptů a prověřit tak, zdali má dotyčný nárok na zakoupení léku. Výsledkem bylo, že od května 2009 razantně ubylo výdejů léků s obsahem pseudoefedrinu.
     Jak to obvykle bývá, i v tomto případě česká drogová scéna nezaspala a na vzniklou situaci rychle zareagovala. Od počátku roku 2009 jsou stále častěji zaznamenávány tendence dovozu obdobných farmaceutik ze zahraničí. Bohužel  u našich přímých sousedů jsou některé léky, i s vyšším obsahem účinné látky v tabletě (60 – 120 mg) volně dostupné. Například v Polsku je takových přípravků přibližně 20 druhů (např. Sudafed) a legislativa umožňuje jejich prodej takřka kdekoli. Poslední rok můžeme téměř každý den sledovat ve večerních zprávách reportáže o zadržení dealerů drog či výrobců pervitinu. Při pozorném sledování se dozvíme, že pseudoefedrin je čím dál častěji dovážen z Německa, Slovenska a Polska, a to v množství mnohdy větším než obrovském.
     Vzhledem k tomu, že jsme stát založený na tradičně demokratických principech, začalo se ihned, po zavedení novely a dostavení se prvních pozitivních výsledků, diskutovat o zrušení omezení výdeje zájmových léků. Důvodem bylo nakládání s osobními údaji zákazníků v lékárnách. Tím pádem byl v říjnu 2009 provoz centrálního úložiště elektronických receptů, z rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů, přerušen. Prakticky to znamenalo znemožnění dodržování omezení při výdeji léků s obsahem pseudoefedrinu v lékárnách. V současné době opět opatření funguje, změna nastala pouze ve způsobu ukládání citlivých dat.  
     Dále také můžeme očekávat nástup nových metod výroby metamfetaminu s využitím jiných chemikálií nebo prekurzorů. Ze zprávy Kriminalistického ústavu Praha bylo zjištěno, že existuje minimálně dalších 14 postupů, které jsou uváděny jako zdroje ilegálního metamfetaminu ve světě.
AddThis Social Bookmark Button
Aktualizováno Sobota, 16 Červenec 2011 12:18
 

www.facebook.com/ceskobrodak

Mail: info@ceskobrodak.cz

GSM: 774 200 158

GSM: 739 749 197