Český Brod máme rádi. Chceme zde v klidu žít, ne jen přežít.

Konečně zase Pálení čarodějnic PDF Tisk Email

Tradice rozdělávání ohňů o tzv. Filipojakubské noci sahá až hluboko do minulosti. Věřilo se, že v noci mezi 30. dubnem a 1. květnem mají temné síly velkou moc, větší než obvykle. Čarodějnice se na návrších slétaly na sabaty, a proto se zde pálily ohně, které měly čarodějnice zahnat či přinést očistu a pevné zdraví.


Po předchozích letech s covidem či období velkého sucha, které takovýmto akcím nepřály, jsme mohli se spolkem Českobroďák opět uspořádat tradiční pálení čarodějnic.


Nejprve jsme uspořádali výpravu na kácení dřeva pro stavbu hranice v městských lesích. S hajným byly vybrány vhodné soušky a mohlo se začít řezat. Počasí přálo, tak jsme mohli brigádu zakončit opékáním buřtů, abychom se správně naladili. Dřevo bylo naloženo a uskladněno. Stavbu hranice jsme zrealizovali den předem. Letos horní hrana dosahovala výšky 3,6m + posazená čarodějnice na vrcholu, která byla ručně vyrobená ze starého oblečení.

Carodejnice2022 1

Akci předcházela řada příprav a schůzek, kdy bylo zapotřebí ladit jednotlivé detaily a zajistit vše potřebné. Nutností bylo zajištění občerstvení, prodeje buřtů a posezení – děkujeme. Vše se muselo naložit, odvézt, postavit, uklidit a vrátit na své místo.
Počasí se nakonec vydařilo a nic nebránilo hladké

mu průběhu akce. Pro pobavení dětí jsme vymysleli několik stanovišť, která si každý mohl projít samostatně. Krásným doplňkem byl ručně vyrobený kolotoč řezbáře Matěje, kde se děti mohly zatočit či Kozí taxi, které zaměstnalo děti i rodiče  Všichni se asi nejvíc těšili na samotné zapálení hranice s čarodějnicí na vrcholu. Zapálení bylo zahájeno v 18:30 ručně vyráběnými loučemi. Bylo super sledovat rodiny s dětmi, mladé a celkově všechny, jak si akci užívají.

Carodejnice2022 2

Děkujeme všem pomocníkům, zúčastněným a podporujícím organizacím TJ Slavoj Český Brod za zapůjčení prostoru hřiště, Městu Český Brod za dřevo, Technickým službám, 1. ZŠ Český Brod, MAS Region Pošembeří o.p.s. za zapůjčení setů stolů s lavicemi.

Ing. arch. Markéta Havlíčková

AddThis Social Bookmark Button
Aktualizováno Sobota, 07 Květen 2022 11:56
 

www.facebook.com/ceskobrodak

Mail: info@ceskobrodak.cz

GSM: 774 200 158

GSM: 739 749 197