Český Brod je krásné město, kde vás přepadnou i za bílého dne.

Napsali o nás
Českobrodské děti zažily branný den v parku PDF Tisk Email

Českobrodské děti zažily branný den v parku

Český Brod - Den plný zábavy i poučení čekal na všechny příchozí do českobrodského parku. Odehrával se tam totiž dětský branný den, kde se velká pozornost věnovala první pomoci.

dbd2016

Českobrodské děti zažily branný den v parkuFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Tu dětem ochotně předváděli pracovníci kolínské pobočky Českého červeného kříže. Na nezájem si stěžovat rozhodně nemůžou. „Přišlo asi 250 dětí s rodiči, vydařilo se počasí i celá akce," pochvaloval si výsledek Jan Veselý, který vede kolínský oblast spolek Českého červeného kříže.

Ten popsal, co všechno mohli příchozí vidět. „Byly tam ukázky první pomoci pro děti, ty si i mohly vyzkoušet, jak ošetřit popáleniny, zastavit krvácení, provést resuscitaci, nechyběly ani soutěže jako prolézačky, dětský hrad, předvedly se i ozbrojené složky," řekl.

S protidrogovou prevencí přijela národní protidrogová centrála, vedle toho si děti mohly zkusit střelbu z paintballových a airsoftových zbraní. „Návštěvníci si mohli vyzkoušet i sebeobranu ve spolupráci s TJ Sokol Český Brod, ukazovali jim základní chvaty a hmaty. Měli jsme tam i ukázku hasičského záchranného sboru, kdy ukazovali vyprošťování zaklíněné osoby," podotkl Jan Veselý.

Na místě se i předvedli policejní psovodi, pro děti pak byla i další soutěž, kdy se přetahovaly o lano se psem. Vlčák ale dokázal zvítězit nad třemi malými dobrovolníky. Kladný ohlas sklidila i cvičitelka asistenčních psů se svým pudlem, který dokázal najít a přinést třeba zvonící mobilní telefon.

Autor: Jakub Šťástka
Zdroj: http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/ceskobrodske-deti-zazily-branny-den-v-parku-20160914.html

AddThis Social Bookmark Button
Aktualizováno Pátek, 21 Říjen 2016 14:34
 
ČsOL - Pohled na DBD 2015 PDF Tisk Email

Dětský branný den v Českém Brodě

Tuto akci každoročně pořádá občanské sdružení Českobroďák ve spolupráci s mnoha dalšími organizacemi a spolky. Letošní ročník je v pořadí již pátý. Podobně jako na předchozí ročníky, dostali jsme možnost účastnit se i letos s vlastním stánkem Československé obce legionářské v Českém Brodě.

p1030218Naše stanoviště "India" se letos víceméně podobalo loňskému. Absence Honzina pochopitelně vidět byla, ale i tak se opět podařilo rozdělit místo na tři části.

První je stánek s prezentací historie legionářů v Českém Brodě, Československé obce legionářské a vojenských pietních míst Českého Brodě. Navíc zde Marek nachystal několik testů pro děti. Místo pochopitelně jako vždy sloužilo i k výměně poznatků o Českém Brodu, historii a legionářích jako takových.

Druhou částí byly informace mapující nasazení našich vojáků v zahraničních operacích od roku 1990 do současnosti. A to v kontextu kde všude naši vojáci slouží či sloužili, ale také kolik jich v operacích zahynulo. K tomu jako bonus výstava fotografií ze zahraničních operací, kterých se účastnili členové naší Českobrodské jednoty, tedy od Balkánu, přes Irák do Afghánistánu.

Poslední třetí částí bylo házeliště ručních granátů, tentokrát i s tabulí informující o granátech jako takových. Tato část byla pochopitelně pro děti nejatraktivnější.

Na stanovištích jsme se různě střídali, nicméně první bylo v režii Marka, druhé Martina s Ondrou, třetí zase Pepy, Ondry, Vladimíra i Martina. Olda tentokrát bravurně zastal roli úředníka rozdělující přicházející děti na části, tak aby byl provoz co nejvíce plynulý. Ovšem i Hanka, jako host u naší jednoty zdatně zastoupila za Marka.

Na stole u Oldy coby organizátora provozu byly k dispozici brožury o ČsOL, publikace z edice Knihovna Spolku pro vojenská pietní místa, informace k projektu Legie 100 a Legiovlaku.

p1030231Vzhledem k tomu, že počasí bylo opravdu luxusní, dostavilo se i dost dětí. Což je vzhledem k faktu, že v Brodě současně probíhala i jakási oslava připomínají 150 let dráhy na Českobrodsku skvělá zpráva. Dost dětí totiž znamená několik stovek, Je škoda, že se k dávno oznámenému dětskému dni, později přidala ta druhá akce, tedy že ji nebylo možno uspořádat třeba o den později, či v jiném termínu. Určitě by to některé děti uvítali, takhle proběhli jednou akcí a spěchali na druhou.

A Českobroďáci jako vždy nachystali celou řadu atrakcí, vedle běžného skákacího hradu či jízdy na koni, to byla zásahová jednotka vězeňské stráže, tradičně výborní hasiči předvádějící vyproštění z vozidla a záchranná služba, Policie ČR a to vše pochopitelně s technikou. Vedle to mnoho dalších stanovišť jako je první pomoc, překážková dráha, střelba, sebeobrana, historie - prostě vše co se kdykoliv může hodit. A asi bych neměl zapomenout na pěkné vystoupení hudebníků z Hradní stráže.

Českobroďáci opět zpříjemnili půl den mnoha lidem a za to jim jistě patří velký dík. V mnoha ohledech je lze považovat za nadšence, ve svém volném čase chystající mnoho podobných akcí.

Po skončení Dětského dne jsme přešli ještě ke schůzi Českobrodské jednoty. Na pořadu dne je doladění plánu na další rok, pochopitelně Sněm obce, který nás čeká v listopadu, ale tam už je snad jasno, kandidátka je hotová, podpořili jsme ji minimálně 2x, změna stanov

Pátý ročník je za námi, je asi na čase připravovat se na další :-)

Zapsal Martin

Kompletní článek naleznete ZDE

p1030234     p1030239

 

AddThis Social Bookmark Button
Aktualizováno Sobota, 31 Říjen 2015 09:52
 
5. ročník DBD 2015 - Pozary.cz PDF Tisk Email

5. ročník Dětského branného proběhne za účasti všech složek integrovaného záchranného systému a ozbrojených složek České republiky

 
Občanské sdružení Českobroďák, letos pořádá 12.09.2015 již 5. ročník Dětského branného dne 2015. Jedná se o akci pro širokou veřejnost, která je pořádána ve spolupráci s městem Český Brod, za účasti všech složek integrovaného záchranného systému a ozbrojených složek České republiky, jako jsou PČR, AČR, VS, HZS, MP a Zdravotnická záchranná služba Středočeského kra­je.

Hlavním programem akce je devět tematicky zaměřených stanovišť. Na každém stanovišti je připravena pro návštěvníky teoretická a praktická ukázka k tématu daného stanoviště. Témata pro jednotlivá stanoviště byla vybírána velmi citlivě s ohledem na náročnost všech návštěvníků, ale taktéž pro svou potřebnost ve všedním životě.

Jedná se především o historii Českého státu, poskytování první pomoci, drogová problematika, přežití v přírodě a mnoho dalšího. Jako doprovodný program jsou dynamické ukázky všech ozbrojených složek, jejich technika a v neposlední řadě prezentace jejich každodenní činnosti.

Dětský branný den je akcí dobrovolnou, pořádanou neziskovou organizací, bez nároku na honorář či finanční odměnu. Vstupné je dobrovolné. Většina pořadatelů jsou zaměstnanci ve služebním poměru právě u některé ozbrojené složky prezentované na této akci.
Akce se bude konat dne 12. září 2014 od 10:00 – 16:00 hod., v městském parku u říčky Šembery, ulice Jungmannova, Český Brod.

Kompletní článek naleznete ZDE

AddThis Social Bookmark Button
Aktualizováno Sobota, 31 Říjen 2015 09:41
 
DBD 2014 dle ČSoL PDF Tisk Email

Dětský branný den v Českém Brodě 2014 14. 9. 2014

Tuto akci každoročně pořádá občanské sdružení Českobroďák ve spolupráci s mnoha dalšími organizacemi a spolky. Bez Českobroďáků by však dětský den dozajista nebyl. Podobně jako na předchozí ročníky, dostali jsme možnost účastnit se i letos s vlastním stánkem.

Naše stanoviště letos doznalo jisté nemalé změny. Na rozdíl od předchozích let, kdy jsme měli expozici rozdělenou na dvě části, jme letos měli části tři. První je stánek s prezentací historie legionářů v Českém Brodě, Československé obce legionářské a vojenských pietních míst Českého Brodě, druhou částí byla polní kuchyňka PK 12 v chodu a výstavka z historie proviantní služby našich vojáků a třetí část tvoří házeliště ručních granátů. Dalším doplňkem byl nový plakát v druhé části mapující nasazení našich vojáků v zahraničních operacích od roku 1990 do současnosti. A to v kontextu kde všude naši vojáci slouží či sloužili, ale také kolik jich v operacích zahynulo.

První část byla v režii Marka a Martina. Pochopitelně byla zaměřena především na připomenutí si zahájení Velké války a to se vztahem k Českému Brodu. Samozřejmě úměrně věku dětí. Potěšitelné je, že povědomí lidí o brodských památkách roste. Plakát s mapou nasazení našich vojáků v zahraničí byl pro mnohé velkým překvapením. Většina lidí zná notoricky známé operace na Balkáně či Afghánistánu, ovšem například o misích pozorovatelů OSN v Africe nevěděl snad nikdo.

Druhá část, kterou úžasným způsobem nachystal a vedl Honzin se týkala historie stravování vojáků od dob císaře pána po současnost. A vše pochopitelně s fyzickou ukázkou, umocněnou polní kuchyňkou v provozu.Takže si děti mohli projít leccos, termosem počínaje a porovnáním našich a zahraničních „kádéček“.

Třetí, pro nás již klasické stanoviště, házeliště granátů vedl Olda s Vladimírem J.. A opět se ukázalo, že trefit delaborovaným granátem F1 třikrát pneumatiku není až tak snadné. Nelze pochopitelně zapomenout na Ondru a Vladimíra Š, kteří působili v odvodní komisi. Oba mají na svědomí dalších pár set potencionálních rekrutů. Pochopitelně ve spolupráci s celou komisí, kterou už tvořili Českobroďáci. A ve středu všeho řídila pohyb dětí po všech třech částech našich stanovišť Marta. Zcela bravurně rozdělovala děti na právě volná místa, čímž to u nás velmi pěkně odsejpalo. A jelikož jsem si na chvíli zkusil ji zastoupit, mohu s klidem říct, že tohle kočírovat celých 6 hodin je opravdu úctyhodný výkon.


Celý den jsme ukončili malou schůzí a plánováním dalšího ročníku. Jak již bylo řečeno, poučení předchozími ročníky, letos jsme na to šli trochu jinak. Svoje také jistě sehrála změna umístění stánku. Byly jsme na „hlavní“ cestě u pomníčku TGM, čehož dohromady prostě nešlo nevyužít. Navíc rozdělení na tři samostatné podčásti se ukázalo jako ideální i do budoucna. Umožňuje odbavit poměrně velké množství dětí, které přicházejí v nepředvídatelných vlnách, jednou jedno, jindy třeba deset a tímto způsobem jsme dosáhli nezadrhování a nevytváření velkých front. Přeci jen, děti si to mají hlavně užít.

Z nových věcí se moc neosvědčila varianta, že by si děti přímo na stánku vymalovaly legionářskou omalovánku, i přes jednoduchost kresby to chvíli trvá, takže se z omalovánky nakonec stal „jen“ další z dárků. Plakát zahraničních operací byl přijat velmi dobře a jistě poslouží i ujasnění si některých faktů ze zeměpisu. Nerad to říkám, celou expozici máme nadstavenou pro všechny věkové skupiny, ale já jsem v sedmé třídě dokázal rozlišovat mezi Evropou a Afrikou. To školství je dneska asi jiné. A Honzinova expozice si zaslouží samostatný odstavec. Honzin v nejlepší kondici nachystal jak panel s fotografiemi a vzorky, tak provozoval PK-12 a další ukázky. Prostě paráda. A jelikož podobné věci už mnoho mladých nemá šanci znát ani z vojny, mnohdy se na poslech výkladu přidali i rodiče.

Počasí bylo celkem dobré, neobjevil se žádný zádrhel, takže bezmála 300 dětí si to jistě užilo. Pochopitelně že Českobroďáci nachystala další hromadu podobných stanovišť a dalších ukázek jak od PČR, MP či vězeňské stráže. Aby to nevypadlo, že jsme tam byli jen my, naopak, park byl plný přínosných informací a zábavy. Další ročním máme za sebou, skoro je načase začít plánovat co nachystat na další. Teda když nás pozvou znovu.

Zapsal Martin (Kompletní článek ZDE )

AddThis Social Bookmark Button
Aktualizováno Pátek, 10 Říjen 2014 09:43
 
Náš region 5/2014 PDF Tisk Email

Pomáháte s námi

 NasRegion Maxim-2014

NasRegion Maxim-2014 1

KOMPLETNÍ VYDÁNÍ Náš Region č. 5/2014  NALEZNETE ZDE

AddThis Social Bookmark Button
Aktualizováno Středa, 19 Březen 2014 23:49
 


www.facebook.com/ceskobrodak

Mail: info@ceskobrodak.cz

GSM: 774 200 158

GSM: 739 749 197