Dne 15. září 2012 proběhl v parku u pivovarského rybníka druhý ročník Dětského branného dne pod záštitou občanského sdružení Českobroďák. Návštěvníci si zde opět na chvíli připomněli symboly české státnosti, viděli na vlastní oči příslušníky ozbrojených sborů chránících suverenitu naší republiky, zrovna tak i příslušníky bezpečnostních a záchranných složek ČR. Stejně jako v minulém ročníku bylo připraveno pro všechny přítomné mnoho zajímavostí.
Na začátku děti čekala odvodová komise a lékařská prohlídka. Zapisovatelky vyplňovaly malým brancům průkazy dle údajů zjištěných sestřičkami, a to výšku, váhu, obvod hlavy a velikost nohy. Následoval osobní pohovor s komisařem, kterého ztělesňoval voják z povolání. Letos bylo „odvedeno“ téměř 300 dětí. Po této proceduře byly děti s průkazy brance propuštěny dále do areálu. V parku čekala stanoviště zajímavá a zábavná nejen pro děti ale i pro rodiče a prarodiče, kteří děti provázeli. Celkem bylo možné navštívit 9 stanovišť, která obsahovala teoretickou i praktickou část – Historie, Plyn, Přežití, Střelba, První pomoc, Maskování, Drogy, Fyzická příprava a Československá obec legionářská. Stanoviště byla vedena odborníky, kteří hbitě dokázali přizpůsobit výklad věkové kategorii aktuálních diváků.
Historie byla plně v kompetenci učitelek místních základních škol, které měly i tentokrát výborně připravené stanoviště. Hlavním tématem zde byly bankovky České státní měny, a to již od dob Rakouska-Uherska po současnost.
Plyn je typickým stanovištěm branných dnů, na které si jistě většina z nás vzpomíná ze svých školních let. Člen hasičského sboru hl. města Prahy se specializací na chemikálie dětem vysvětlil několik základních věcí týkajících se bezpečnosti při kontaktu s těmito látkami a také si zde vyzkoušeli běh v protichemickém obleku, který tvořila pláštěnka, pytlíky a rouška na obličej.
Přežití patřilo mezi neméně zajímavé stanoviště, kde se děti i dospělí dozvěděli od bývalého zkušeného legionáře podrobnosti z oblasti vojensko - taktické. Také se zde děti učily házet na terč, a to hvězdicí, šipkou či míčkem.
Střelba je tradičně oblíbeným stanovištěm. Pod patřičným dozorem si každý zájemce vystřelil z airsoftové nebo paintballové zbraně.
Stanoviště 1. pomoci bylo vedené profesionálním záchranářem RZS Středočeského kraje, který dětem ukázal vybavení sanitky a se svými doktorkami je učil základy zdravovědy a resuscitační techniky.
Maskování mají rádi hlavně malí účastníci dětského dne, neboť jsou zde pomalováni maskovacími barvami a mohou se např. nechat vyfotit ve „sniperském“ obleku zvaném „hejkal“.
Stanoviště Drog vedli zástupci Národní protidrogové centrály PČR SKPV. Každý si mohl prohlédnout, jak vypadají nelegální drogy, poslechnout profesionální výklad a vyzkoušet brýle simulující opilost.
Překážková dráha byla hlavní náplní stanoviště Fyzické přípravy. Mnozí se zde otočili vícekrát, neboť si u tělocvikářů chtěli vylepšit čas zvládnutí dráhy.
Československá obec legionářská, jednota Český Brod, byla zastoupena skupinou vojáků, kteří zde měli jako praktický úkol hod granátem na cíl.
Po zvládnutí každého stanoviště čekala děti drobná odměna. Kromě stanovišť zde mohli návštěvníci v průběhu dětského dne shlédnout řadu zajímavých praktických ukázek ozbrojených, bezpečnostních a záchranných složek. Bylo možné pozorovat policejní potápěče v Pivovarském rybníce, ukázky Hasičského záchranného sboru při rozstřihávání vozidla, Pořádkové jednotky Kolín, Vězeňské služby, výcvik a práci psovodů se psy nebo si vystřelit z uspávací pušky strážníků Městské policie Český Brod. Zajímavé byly pro všechny i ukázky výstroje a výzbroje příslušníků Armády České republiky, Vojenské policie a dalších složek. Program byl dále doplněn o cvičení sebeobrany, kde si mohli návštěvníci na vlastní kůži vyzkoušet různé techniky. Pro děti nechyběla závěrečná odměna v podobě guláše podávaného přímo z polní kuchyně, na jehož přípravu daly maso Jatky Český Brod jako sponzorský dar. Na konci se rodiče s dětmi mohli ještě občerstvit u stánků s lákavými dobrotami nebo poslat své ratolesti na velkou trampolínu či skákací hrad.
Děkujeme všem zúčastněným, dalším sponzorům, Městu Český Brod a hlavně vám divákům. Počasí nám tento rok vyšlo uspokojivě a celková účast na akci se pohybovala kolem 700 lidí.
Máte-li někdo zajímavý postřeh nebo nápad pro příští ročník, kontaktujte nás na mailu
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
nebo tel. číslech sdružení – 774200158, 739749197. Rozsáhlou fotogalerii naleznete na našem webu nebo facebook.com/ceskobrodak.
Odkaz na FOTOGALERII naleznete ZDE
|